Terapia behawioralna kotów

Kocie konsultacje na terenie Torunia

Pomimo, że zdecydowanie więcej pracuje z psami, to na kursach które ukończyłam uczyłam się również o behawiorze kota i przygotowywano mnie do prowadzenia terapii behawioralnych kotów. Sama opiekuję się kotami od kilkunastu lat, przez prawie dwa lata byłam domem tymczasowym dla Fundacji KOT, a przez mój dom przewinęły się bardzo różne zwierzęta – zarówno kocięta, jak i koty dorosłe, chore i niepełnosprawne, a także młode i pełne energii 🙂

Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i jedno, czego jestem pewna, to że nie ma dwóch takich samych. Datego kocia terapia wygląda bardzo różnie, czasem wprowadzam ćwiczenia, czasem wprowadzamy jedynie zmiany środowiskowe, na przykład przestawienie kuwet, dostawienie drapaków i tym podobne.

Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe i nawet najdrobniejsze zmiany mogą wpłynąć na koci nastrój i zachowanie. Bardzo często jest też tak, że kocie zachowanie jest manifestacją jego stanu zdrowia. Niestety te cudowne istoty są bardzo chorowite, dlatego zawsze gdy pojawia się jakieś niepokojące zachowanie musimy zrobić szereg badań, by mieć pewność, że nie mamy podłoża medycznego. Jeżeli nie będziecie mieć takich badań przed moją wizytą, to na pewno na spotkaniu zasugeruję, co według mnie byłoby warto zrobić.

 

Najczęstsze problemy z jakimi pracuję w przypadku kotów to:

  • oddawanie moczu i lub kału poza kuwetę
  • konflikt pomiędzy kotami w jednym domu
  • agresja wobec opiekunów
  • bardzo duża lękliwość, Czasami prowadząca wręcz do sytuacji w której kot prawie nie wychodzi spod łóżka czy kanapy


 

Spotkanie trwa zazwyczaj około dwóch godzin, w tym czasie zbieram wywiad i zapoznaję się z kotem i jego miejscem bytowania i na tej podstawie ustalam plan pracy. Po spotkaniu w ciągu kilku dni wysyłam zalecenia i pozostaję w stałym kontakcie, by wspierać Was w trakcie wprowadzania zmian. Często przed spotkaniem proszę o nagrania, i jest to szczególnie ważne w przypadku konfliktu pomiędzy kotami, niemniej przy każdym innym problemie również warto nagrać kota przy jego naturalnych zachowaniach, na przykład jak się bawi, korzysta z kuwety, je itp., ponieważ wbrew pozorom takie nagrania mogą być bardzo pomocne w dojściu do przyczyny niepożądanego zachowania, a bez ustalenia dlaczego kot robi to, co robi nie będziemy w stanie mu pomóc.

Na terenie Torunia udzielam również konsultacji, które są formą doradztwa na przykład w urządzeniu przestrzeni dla kota, adopcji lub zakupie kota, wprowadzeniu nowego zwierzaka do domu itp.