Terapia behawioralna psów

Konsultacje behawioralne psa na terenie Torunia

Spotkania te mają być przede wszystkim formę terapii behawioralnej psa, a więc trochę podobnie jak w terapii ludzkiej, najważniejsze jest dla mnie, by dotrzeć do przyczyny problemu. Żadne zachowanie, które prezentuje Wasz pies, nie występuje bez powodu, te zachowania które dla nas często są bardzo uciążliwe i nieakceptowalne w rzeczywistości są manifestacją psiego samopoczucia i psim sposobem radzenia sobie z sytuacją. Jeżeli wasz pies często powtarza jakieś zachowanie, znaczy to, że daje mu ono emocjonalną korzyść i aby mógł zachować się inaczej w danej sytuacji, musimy wiedzieć, jaka to korzyść i znaleźć sposób na to, by zmienić jego emocje w tej sytuacji lub nauczyć go inaczej je manifestować.

Problemy, z jakimi najczęściej pracuję, to:

  • lęk seperacyjny i inne problemy separacyjne psów (bo nie zawsze, gdy pies niszczy czy szczeka, jest to lęk),
  • lękliwość wobec miasta, obcych psów, hałasów i tym podobne, czasami zaogniona do tego stopnia, że pies odmawia wychodzenia z domu,
  • nadmierne pobudzenie i reaktywność psa,
  • agresja wobec ludzi

Oczywiście możecie się do mnie zgłaszać również z innymi problemami, nikomu nie odmówię pomocy, jeżeli zdarzy się tak, że uznam, że nie jestem wystarczająco kompetentna w danym obszarze, pokieruję do lepiej wyspecjalizowanych w tym zakresie osób.

Konsultacje behawioralne nie zawsze dotyczą jednak zachowania problemowego, zgłaszacie się do mnie również w celu przygotowania się do zakupu lub adopcji psa, wprowadzenia drugiego psa do domu, wprowadzenia kota do domu z psem, przeprowadzki z psem i wielu innych sytuacji, w których warto zasięgnąć porady, by uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Standardowo terapia behawioralna trwa dwie godziny, a jej koszt to 250 zł. Jeśli jednak konsultacja, o której tu wspominam będzie krótsza, to koszt jest analogiczny do kosztów szkolenia psów.

Jak wygląda spotkanie i współpraca ze mną?

Po umówieniu terminu proszę o wypełnienie formularza behawioralnego, najczęściej proszę również o przesłanie mi nagrań. Jest to konieczne w przypadku problemów operacyjnych, ponieważ nie wystarczy mi opis zniszczeń czy skarg sąsiadów, muszę dokładnie wybaczyć, jak pies zachowuje się po wyjściu, po jakim czasie zaczyna się niepokojące zachowanie, jak długo trwa. Dlatego w tym wypadku potrzebuje minimum dwa filmy trwające co najmniej 15-20 minut.

Ważne są dla mnie również aktualne badania ponieważ bardzo często przyczyna zachowania ma podłoże medyczne. Jeżeli pies nie posiada aktualnych badań, to prawie na pewno poproszę o wykonanie ich przed lub po spotkaniu.

Jeżeli chodzi o samo spotkanie to najczęściej umawiam się przed domem i w zależności od tego, nad czym będziemy pracować, albo idziemy na spacer, albo od razu do domu. Najlepiej, jeżeli spotkaniu uczestniczą wszyscy domownicy, a przynajmniej wszyscy ci, którzy uczestniczą w opiece nad psem.

Po spotkaniu wysyłam w ciągu kilku dni zalecenia, w których podsumowuję wszystko, co omawiałam na spotkaniu. Pozostaję cały czas w kontakcie – możecie do mnie pisać bądź dzwonić. Same zalecenia wyglądają bardzo różnie, czasem są to bardzo konkretne ćwiczenia, czasem bardziej zmiana codziennych rytuałów itp. Na pewno trzeba się przygotować na to, że ja pokażę wam, jak można pracować z danym psem, ale niestety żadna terapia nie powiedzie się bez zaangażowania opiekunów. Nie znaczy to, że będziecie musieli poświęcić godziny na treningi, niemniej trzeba się przygotować i być otwartym na zmiany, bo zmiana jest konieczna, by nie stać w miejscu 🙂

We aren’t able to process your payment. Please, try again.
Dziękujemy za zgłoszenie!
Twój numer rezerwacji wizyty
ADD TO iCAL CALENDAR